02-24-2021, 09:52 PM
(02-24-2021, 12:05 PM)WeezyBengal Wrote: I bought an 8 lb pork butt from Kroger for $8. I enjoyed it more than the $100 steak I had at Jeff Rubys the night before.
I mean that is just insanely cheap. I ate off of it all week. Figure this:
You have a 1/4 lb pulled pork sandwich for lunch every day for week. Thats 32 servings. 32 servings/$8 = .25 cents
So your serving size of pork for your lunch (among other things) is only .25 cents. And you get 32 servings of that!
.25 cents for a really good meal of food is literally unbeatable.
There is a problem in your math. The 8 pound butt won't be 8 pounds after cooking...
![[Image: 4CV0TeR.png]](https://i.imgur.com/4CV0TeR.png)