02-26-2021, 02:31 PM
(02-26-2021, 02:27 PM)fredtoast Wrote: So you can buy just straight tallow?
That reminds me of the time I was turning one of my goats into sausage. When you make sausage from lean meat instead of pork you actually have to add some pure fat. So I went to Swaggerty Farms plant outside of Sevierville to buy casings and fat. The pure pork fat was $1.99 a pound. As I was paying for it I saw a pork shoulder roast for $1.59. That just seemed crazy to me.
Luckily I was just making a small one-goat sized batch.
You sure can! I've bought lard before to make tortillas and such. Comes in a tub, usually a few pounds at a time.
I wouldn't be surprised if that cost was higher for the lard because it takes more work. To butcher the cuts, they're just going on and cutting the animal down, doing a little trimming. But it's a quick process. The tallow or lard has to be cleaned and rendered down and is more time intensive for them, or so I would imagine.
![[Image: 4CV0TeR.png]](https://i.imgur.com/4CV0TeR.png)